5 دلیل برای یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون

چرا ما باید زبان برنامه نویسی پایتون را یاد بگیریم؟

سال ۲۰۱۷ نقطه عطفی برای زبان برنامه نویسی پایتون بود. آمار وبسایت Stack Overflow نشان می دهد که پایتون در این سال و در میان دیگر زبان های برنامه نویسی بالاترین سرعت رشد در استفاده را داشته است.

 

نمودار رشد محبوبیت زبان های برنامه نویسی بر اساس بازدید از سوال های هر زبان در وبسایت Stack Overflow (بازدیدها از کشورهای با درآمد بالا شمارش شده اند)

نمودار رشد محبوبیت زبان های برنامه نویسی بر اساس تعداد بازدید از سوال های هر زبان در Stack Overflow

رشد پایتون بین زبان های دیگر

دلایل این رشد را در دو دسته کلی می توان بیان کرد. اول این که، به نظر می رسد کاربرد پایتون در حوزه پردازش داده های کلان و یادگیری ماشین، موجب رشد سریع پایتون شده است. و دوم، امروزه تعداد بیشتری از متخصصین و شاغلین در حوزه های مختلف صنعت، به مهارت های برنامه نویسی نیاز پیدا می کنند که این دسته از افراد به دلیل ویژگی های پایتون، به این زبان روی آورده اند. همچنین زبان پایتون برای دانشجویان و کارآفرین ها هم جذاب است و درمیان آن ها تمایل بیشتری به یادگیری و استفاده از آن به وجود آمده است.

از دلایل رشد سریع که بگذریم، به این می رسیم که پایتون چه ویژگی های مهمی دارد و ما چرا باید پایتون یاد بگیریم؟

دلیل اول: یادگیری پایتون آسان است!

یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی که در دسترس هستند، بسیار ساده است. نحوه نوشتار، یا همان سینتکس، در پایتون پیچیدگی خاصی ندارد؛ به همین دلیل کدهایی را که به این زبان نوشته می شوند، حتی کسانی که متخصص پایتون نیستند هم به سادگی می توانند بخواند و اگر الگوریتم و منطق آن را متوجه نشوند، حداقل تمام دستورات کد را خواهند شناخت. در یک نگاه کلی، کدهای زبان پایتون شبیه به متون زبان انگلیسی هستند (با این تفاوت ها که برخی کلمه ها مختصر شده اند و برخی علامات ریاضی و تعداد پاراگراف هم وجود دارند).

این موضوع سبب می شود که در هنگام کدنویسی با زبان پایتون احساس راحت تری داشته باشید و به جای تمرکز روی سینتکس کد و پیچیدگی ها و قوانین، روی هدف برنامه متمرکز شوید.

برای نشان دادن سادگی سینتکس پایتون، مقایسه پیاده سازی کد سلام دنیا! جالب به نظر می رسد!

سی پلاس پلاس:

جاوا:

پایتون:

دلیل دوم: پایتون یک زبان برنامه نویسی همه کاره است!

در سال ۲۰۱۷ زبان پایتون ۲۸ ساله شد. اگرچه سن زبان پایتون حتی از سن برخی خوانندگان مطلب بیشتر است، اما این زبان هیچگاه قدیمی نشده است و کاملاً مناسب نیازهای برنامه نویسی دنیای مدرن ماست. از برنامه نویسی و کنترل شبکه های کامپیوتری محله گرفته تا پردازش ابری، از برنامه نویسی برای پایگاه داده ها تا ساخت وبسایت. اگر می خواهید یک برنامه کوچک برای استفاده شخصی بسازید یا حتی یک سیستم استنتاج بر اساس هوش مصنوعی، باز هم با پایتون از پس آن بر می آیید!
قابلیت های پایتون و سادگی این زبان مفسری، باعث شده تا همه نوع برنامه نویسی شی گرا / غیر شی گرا، کاربرد داشته باشد. در واقع یادگیری پایتون بسیار به صرفه است! چرا که با تلاش کمی قادر خواهید بود که زبانی را بیاموزید که در گستره متنوعی از شغل ها به کار می آید.

دلیل سوم: پایتون یکی از کامل ترین مجموعۀ کتابخانه ها را دارد

من شخصاً فکر می کنم بخش زیادی از قدرت هر زبان برنامه نویسی را غنی بودن یا نبودن کتابخانه آن زبان تعیین می کند. و تنها زمانی که قابلیت ها و کتابخانه های یک زبان برنامه نویسی را به خوبی بشناسید، قادر خواهید بود از تمام قدرت آن استفاده کنید.
پکیج های کتابخانه ای پایتون در مجموعه آنلاینی به نام PyPI (بخوانید پای-پای) جمع آوری می شود که شامل بیش از ۸۵ هزار ماژول و اسکریپت پایتون است که می توانید خیلی آسان و سریع به محیط توسعه پایتون خود اضافه شان کنید و در پیاده سازی های خود از آن ها بهره ببرید.
این ماژول های کتابخانه ای، عملکرد های از پیش پیاده سازی شده ای را ارائه می دهند که حل مسائل متنوعی کاربرد دارند؛ برای مثال: اتصال و به کارگیری انواع پایگه داده ها، پیاده سازی بینایی ماشین، اجرای تحلیل پیشرفته داده ها مانند تحلیل احساسی متون و تصاویر، ساخت سریع وب سرویس بر اساس معماری REST  و بسیاری موارد دیگر…

دلیل چهارم: پایتون در Data Science بسیار پر استفاده است

به طور کلی، در شغل های بسیاری، داده ها (یافته ها) بخشی از آن شغل هستند. مشاوران IT ، توسعه دهندگان نرم افزار، بازاریابان دیجیتال و… در میان انبوهی از اطلاعات و یافته ها شناور هستند که نتیجه پردازش های آن اطلاعات برای آن ها بسیار مهم است و می تواند رفتار و الگوهای متفاوتی را آشکار سازد.
تجزیه و تحلیل اطلاعات به زودی به اندازه مهارت کدنویسی مهم خواهد شد و تجارت ها و صنایع تشنه آن تحلیل ها خواهند بود! خوشبختانه پایتون در هر دو حوزه بسیار قدرتمند و کارآمد است. مدت ها زبان R به عنوان زبان اصلی برای data science به کار می آمد اما این روزها زبان پایتون هم در کنار زبان R قرار گرفته است. حتی در کشورهای جهان اولی، تعداد فرصت های شغلی data science که نیازمند تسلط به زبان پایتون هستند، از فرصت های شغلی R هم بیشتر شده است.

دلیل پنجم: پایتون روی پلتفرم های مختلفی حضور دارد و متن باز است

پایتون cross-platform است و مفسر آن روی سیستم عامل های مختلفی قابل استفاده است. اگر شما می خواهید کدتان را روی Linux یا Windows یا MacOS اجرا کنید، به سادگی می توانید مفسر آن را روی سیستم عامل مورد نظر نصب کنید. برای دریافت فایل های لازم و راهنمایی های لازم، به وبسایت پایتون سری بزنید.
همچنین این زبان برای بیش از ۲۰ سال به صورت متن باز در حال توسعه است. این موضوع به این معنی است که همواره ده ها نفر به طور مداوم در حال رفع خطاهای احتمالی و بهبود مفسرهای پایتون هستند و شما می توانید مطمئن باشید که کد برنامه شما روی تمام پلتفرم ها به طور درست و بهینه اجرا می شود.

 

چرا باید پایتون یاد بگیرم؟

در واقع، زبان های برنامه نویسی زیادی وجود ندارند که این تنوع در کاربرد و سادگی را همانند پایتون ارائه بدهند. از این تعداد حتی زبان های بسیار کمتری وجود دارد که مانند پایتون سال ها تلاش و توسعه را در کارنامه خود داشته باشند و اجتماع بزرگی از برنامه نویسان به آن زبان را گرد هم آورده باشند.
اهمیت اجتماع یا همان community یک زبان زمانی مشخص می شود که شما نیاز به راهنمایی داشته باشید. در این صورت می توانید از هزاران مطلب آموزشی پایتون که برنامه نویسان مختلف منتشر کرده اند استفاده کنید و حتی سوال خود را در Stack Overflow بپرسید و به لطف همان جامعه بزرگ پایتون، در کمتر از چند ساعت و حتی چند دقیقه جواب های متعددی را دریافت کنید.
پس برای انتخاب یک زبان کاربردی که یادگیری آن ساده باشد، کتابخانه عظیم و پشتیبانی خوبی از طرف جامعه برنامه نویسان داشته باشد، پایتون از بهترین گزینه هاست!

 

شاد و پایتونی باشید!

۴ نظر

 • محمد علی

  C + Python
  سادگی، سرعت، portability …
  از برنامه نویسی سطح سیستم گرفته تا WEB, اپلیکیشن، هوش مصنوعی …

 • چرا بقیه زبان هارو دوور نمیریزند؟

  • داریوش

   چون طرفداران هر زبان همچین احساسی به بقیه زبانها دارند 🙂

 • سلام
  خیلی هم عالی…
  من تازگی به پایتون رو آوردم ، انصافا هم زبان زیبایی هست
  و هم کاربرد خیلی زیادی داره ، از علم داده بگیر تا فریم ورک جنگو و طراحی وب…
  یکی از زبان هایی هست که فکر میکنم آینده درخشانی داره

نظرتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.