کتاب آموزش سی پلاس پلاس ++C

c++bookss

بعد از دریافت ایمیل های زیادی که خواسته شده بود کتاب برای یاد گیری سی پلاس پلاس معرفی کنم  تصمیم گرفتم که یک پست در این مورد بنویسم .

کتاب های پارسی  و انگلیسی زیادی در مورد ++C است که انتخاب رو برای آدم سخت می کند ، ما در این پست تعدادی از معروف ترین ها رو معرفی می کنیم:

 

Object-Oriented Programming in C++ :

c++

این کتاب اثر Robert Lafore و مال اتشارات SAMS است ، به شخصه می تونم بگم یکی از بهترین کتاب های سی پلاس پلاسی است که دیده ام .انگلیسی این کتاب خیلی روانه و به اصطلاح اینترنشنال است ،حتی کسی هم که از انگلیسی چیز کمی می داند می تواند به راحتی از آن استفاده کند .این کتاب تقریبا ۱۰۰۰ صفحه است و بیشتر به زبان سی پلاس پلاس پرداخته و سعی کمی در وارد کردن الگوریتم به آموزش هاش داشته و تمرین های زیاد قوی نداره ولی برای کسی که می خواد کتاب انگلیسی بخونه و انگلیسیش زیاد خوب نیست می تونه انتخاب خیلی خوبی باشه .این کتاب مفاهیم شی گرایی خیلی خوب توضیح داده و از تصاویر خوبی برای آموزش استفاده کرده .البته آموزش UML  این کتاب رو نباید فراموش کرد. بدی این کتاب هم اینه که به سی پلاس پلاس جدید نپرداخته ! البته شاید ویرایش جدید این کتاب آمده باشد که من ازش اطلاع ندارم.

C++ How To Program :

C++-ditel

این کتاب اثر برادران  Deitel  است که در بسیاری از دانشگاه های ایران به عنوان کتاب مرجع درس داده می شه که خیلی مفصل به آموزش سی پلاس پلاس پرداخته و علاوه بر آموزش زبان برنامه نویسی ++C  کمی هم به سراغ روش های برنامه سازی در حین درس دادن رفته .توضیحات این کتاب خیلی طولانی و کامل است اگر حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارید پیشنهاد نمی کنم !! . یکی از مهم ترین نقاط قوت این کتاب می شه به تمرین های خوب آخر هر فصل اشاره کرد.یادم رفت تعداد ضفحات رو بگم ،این کتاب هم حدود ۱۳۰۰ صفحه است. بدی این کتاب اینه خیلی خیلی بحث را آرام پیش برده است و برای کسی که یک آشنایی مقدماتی با برنامه سازی و برنامه نویسی دارد زیاد مناسب نیست و خسته کننده است. ورژن آخرش رو ندیدم ولی سی پلاس پلاس یازده و چهارده رو پوشش نداده بود.

C++ the complete reference :

c++-complit refrence

این کتاب اثر Herbert Schildt  است که حدود ۱۰۵۰ صفحه است.همین طور از  اسمش معلوم است رفرنس کامل است و تقریبا جایی از سی پلاس پلاس نیست که نگفته باشد .انگلیسی این کتاب هم خیلی روان است و به ترتیب خیلی خوبی سر فصل ها رو چیده و همین طور بین روش های جدید و قدیمی در سی پلاس پلاس ارتباط خوبی برقرار کرده.تمرین های این کتاب متوسط است نه خیلی خوبه نه بد.این کتاب فروش خیلی زیادی در جهان داره.

  C++ Game Programming :

game-programming

این کتاب اثر Michael Dawson  است و حدود ۳۵۰ صفحه است . انگلیسیش نسبتا آسان است . این کتاب سبک خیلی خاصی در آموزش مختصر و مفید سی پلاس پلاس دارد.این کتاب ++c  را در حین ساختن بازی هایی بسیار جذاب و ساده آموزش داده که خیلی خواندن کتاب رو لذت بخش می کنه.

 

 Professional C++:

Professional c++

این کتاب برای افرادی است که یک آشنایی مقدماتی با سی پلاس پلاس دارند! و فقط برای افرادی مناسبه که می خواهند سی پلاس پلاس را حرفه ای یاد بگیرند.

این کتاب جز معدود کتاب هایی است که سی پلاس پلاس یازده را درس داده است و بسیار پیشنهاد می شود.

C++ Primer Plus

C++ primer plus

 

با این کتاب تازه آشنا شدم و همه اش را هنوز نخوانده ام ولی کتاب خوبیه و خوبیش اینه که سی پلاس پلاس

یازده رو پوشش داده  و همین طور خیلی کامل است بیش از هزار و چهارصد صفحه است و خیلی خوب به مفاهیم پشت سی پلاس پلاس پرداخته است و صرفا سینتکس زبان را نگفته !

 

 

کتابی را انتخاب کنید که به آخرین ورژن های یک زبان پرداخته باشد – تقریبا سی پلاس پلاس های جدید از نظر مفهوم و کار کرد شباهتی به سی پلاس پلاس های قدیمی ندارند و بجز هدر دادن وقت چیزی در پی ندارند زیرا کاربردی ندارند.

بهتره به کتاب های معرفی شده نگاهی بیاندازید و چیزی که با سلیقتون تطابق داره انتخاب کنید.

۲۷ نظر

 • با سلام و تشکر از مطالب واقعا خوبتون
  می خواستم ببینم به نظر خود شما کدوم کتاب کاملتره و مطالب بیشتری رو در بر میگیره؟
  بازم تشکر

 • سلام عالی بود

 • سلام….
  خسته نباشید !
  کتاب game programming c++ و از کجا ها میشه تهیه کرد ؟!
  انقلاب ک نداشت!
  ممنون میشم کمک کنید!

 • نمیشه ی کتاب واسه ساختمان داده جاوا که فارسی هم باشه معرفی کنید>>>>

  • فرهاد دلیرانی

   کتاب فارسی مطالعه نکردم به همین دلیل نمی تونم معرفی کنم

 • سلام
  خسته نباشید
  ببخشید جدید ترین کتاب دایتل و دایتل که ترجمه شده باشه مال کدوم انتشاراته و مترجمش کیه؟و اینکه ویرایش چندمه؟
  خیلی ممنون تشکر

  • فرهاد دلیرانی

   من خودم ترجمه نمی خونم و اطلاع ندارم ، اگر می تونی انگلیسی بخون اگر هم نه زیاد فرقی نداره چون یک کتاب برنامه نویسی است و مفهوم خیلی سنگینی نیست پس زیاد وسواس به خرج نده چون همشون یکی اند.

 • سلام اگر بخاهیم کلاسی بنویسیم که هر شی این کلاس می تواند اعداد صحیح ۱-۱۰۰را بپذیرد مجموعه به صورت آرایه از یک و صفر نمایش داده میشود اگر عدد صحیح I باشد یک و اگر j نباشد صفر سازنده مجموعه را طوری مقدار می دهد که تمام عناصر آرایه صفر باشند.

 • سلام رفیق می تونی این سوال رو جواب بدی:
  (کامپیوتر در خدمت آموزش)استفاده از کامپیوتر در امور آموزشی،کامپیوتر در خدمت آموزش نامیده می شود.برنامه به زبانC++ بنویسید که به یک دانش آموزش دبستانی کمک کند عمل ضرب را انجام دهد.برای تولید دو عدد صحیح مثبت یک رقمی از شی Randomاستفاده کنید آن گاه برنامه باید به پیغام دهد سوالی به صورت زیر طرح کند:
  How much is 6 times 7?
  آن گاه دانش آموز باید پاسخ را وارد کند.پس از آن،برنامه باید پاسخ دانش آموز را کنترل کند.اگر جواب درست بود پیغام را Very good نمایش دهد و یک سوال ضرب دیگر بپرسد،اگر جواب نادرست بود پیغام No Please try again را نمایش دهد و برنامه باید سوال دارای پاسخ نادرست را چند بار تکرار کند تا در نهایت دانش آموز به جواب درست برسد،به یک تابع جداگانه احتیاج است تا هر سوال جدید را تولید کنید.این تابع باید با هر بار اجرای برنامه و هر بار که کاربر به سوال پاسخ درست می دهد احضار شود.

  • فرهاد دلیرانی

   سلام ، این خیلی آسونه .
   با استفاده از تابع Rand دو عدد تصادفی تولید می کنی .
   بعد با خود کامپیوتر مقدار حاصل از ضرب دو عدد تصادفی به دست می آوری ، بعد یک عدد از کابر می گیری که اون عدد قراره جواب باشه
   جواب کاربر با حاصل ضرب مقایسه می کنی اگر درست بود دوباره این کار رو می کنی اگر نبود دوباره یک جواب دیگر از کاربر می گیری و با حاصل ضرب مقایسه می کنی و به همین ترتیب

 • خیلی خوب بود. متشکرم

 • با سلام و خسته نباشید.ممنون از سایت آموزشی خوبتون.با تشکر.

 • فقط یه نظر

  سلام – اگه میشه جواب سوالای کارگاهو مثلا بعد از یک هفته بذارین تو سایت تا ما هم اشکالاتمونو بدونیم

 • سلام
  من توی visual stdio 2010 ، ++c می خوام یه فایل باز کنم و توش data بریزم اما هر کاری کردم نشد
  کد زیر رو نوشتم با include مربوط بهش اما دریغ از جواب:

  لطفا رهنمایی کنید که من چطور اینکارو انجام بدم
  ممنون

  • فرهاد دلیرانی

   این کد رو نوشتم کار کرد.

   • آقا فرهاد ، الان می خوام توی فایلی که دارم یه دیتایی رو تغییر بدم ، موقع نوشتن کد واسه تغییر مکان نوشته شدن از کد زیر استفاده میکنم اما هیچ کاری انجام نمیده :

    یا

    لطفا راهنمایی کنید که واسه حل این مشکل (که وقتی می خوام بنویسم یا بخونم چطور محل جاری(مکان نما) رو تغییر بدم) کلا باید چیکار کنم ؟

 • معروف هم که شدید آقا فرهاد… 🙂
  جادی لینکتون کرده

  • فرهاد دلیرانی

   😀
   یکی از نویسندگانی که توی وب روی من تاثیر خیلی زیاد گذاشت جادی بود ،یه جورایی دچار جادیسم شدم !! 🙂 🙂 🙂

 • میبینم که معروف شدین آقا فرهاد…جادی لینکتون کرده 🙂

 • مرسی 🙂
  فعال شدی آقا فرهاد 😀

 • Thanks for your suggestion.

نظرتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.