گزارش از مسابقه Buali-sina ACM 2014

1DSC_0961

گزارش از ای سی ام درون دانشگاهی بو علی سینا ( ۲۰۱۴ Bu-Ali Sina inter-collegiate ACM )

امروز درست بعد از یک سال از برگزاری اولین دوره  ای سی ام دورن دانشگاهی سال پیش ، دوره دوم ای سی ام برگزار شد .این مسابقه توسط گروه کامپیوتر دانشگاه بو علی سینا و با حمایت استعداد های درخشان دانشکده برگزار شد که هدف اصلیش ایجاد یک فصای رقابت سالم بین دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد بود و همین طور یک تمرین برای برگزاری ای سی ام در اردیبهشت بین استان های غرب کشور.

در این دوره بیست و دو تیم شرکت کرده بود ،که هر تیم سه عضو داشت و به هر تیم یک پی سی جهت نوشتن برنامه داده شده بود ،خود مسابقه در سایت اصلی دانشکده مهندسی برگزار شده بود که تقریبا بزرگ بود و هفتاد پی سی در آنجا بود. در این مسابقه می شد با زبان های سی ، سی پلاس پلاس و جاوا کد زد و از محیط های توسعه Code::Blocks  و  eclipse  استفاده کرد جالب بود که اجازه استفاده از ویژوال استدیو نبود! که اگر این امکان اضافه شود بدون شک مسابقه خیلی بهتر خواهد شد .مسابقه بر بستر pc^2  ایجاد شده بود و برناهه ها توسط آن ارسال و بررسی می شد.

اولین روز مسابقه در ۱۵ اسفند بود که جهت تمرین تیم ها بود و در این جلسه دو سوال آسان که جنبه تست داشت داده شد و همین طور تیم داوری و اجرایی توضیحاتی در مورد نحوه استفاده از پی سی تو (PC^2) داد و به تیم ها شناسه و رمز برای متصل شدن به پی سی تو را دادند و بعد از اتمام توضیحات به هر نفر یک کارت ورود به جلسه که اسم فرد و نام تیم رویش بود داده شد. فقط نمی دانم چرا بعد از پایان جلسه آن ها را پس گرفتند ! البته یک بروشور هم دادند که دارای توضیحاتی در مورد ای سی ام و زمان ها و مکان های اتفاقاتی که برای مسابقه تدارک دیده بودند بود .

در روز ۱۶ اسفند در ساعت ۸:۱۵ مسابقه برگزار شد که پانزده دقیقه زود تر برگزار شد ! دیده بودیم دیرتر شروع کنند ولی زود تر نه .یک بسته پلاستیکی حاوی سوال ها به ما داده شد که شامل هشت سوال بود و پنچ برگ باطله که سه عدد باطله نسبت به پارسال کمتر دادند و همین طور فراموش کردند خودکار بدهند! و چند دقیقه بعدش بسته های خوراکی را بین تیم ها پخش کردند ، تقریبا ۴۰% سوال ها آسان بود که بدلیل حضور زیاد تیم های ورودی سال ۹۲ بود .البته یکی از سوال ها هم به طرز عجیبی گنگ و مبهم بود و تستی که در سوال بود اشتباه بود ،البته باقی سوال ها خوب بودند.هر تیم که سوالی حل می کرد متناسب با سوال به آن تیم یک بادکنک با رنگ مشخصی می دادند البته تیم ها باید مراقب بادکنک هایی که ناگهان درست کنار گوششان توسط کادراجرایی ترکیده می شدند می بودند ! بعد از ۴ ساعت مسابقه تمام شد و تیم ها همه ی بادکنک ها را ترکانند و بعد از این کار مشغول به گرفتن عکس یادگاری شدند ، قسمت بعدی قسمت نهار بود که بر خلاف پارسال که در سلف اساتید بود در سالن مطالعه برگزار شد ! و بعد از نهار نوبت مراسم اختتامیه در آمفی تیاتتر بود که نسبت به سال قبل در آن یک افت خیلی شدید رخ داده بود مراسم خیلی بی روح و نا منظم بود و تقریبا یکهویی به نظر می آمد نه سخنرانی درست حسابی انجام شد  و نه دکوری وجود داشت  و نه نظمی!

برخلاف تلاش بیشتر تیم اجرایی نسبت به پارسال افت شدیدی در کیفیت مسابقه رخ داده بود که امیدوارم در ای سی ام اردیبهشت برطرف شود.

در آخر جا دارد از زحمات دکتر نصیری ، دکتر دزفولیان و دکتر منصوری زاده و مهندس عرفان مظفری و محمد جعفری وآرام حسینی – و امین محبوبی  و …

که مسابقه را با شرایط سخت مالی که وجود داشت برگزار کردند تشکر کنیم .

رتبه سه تیم اول هم به شرح زیر است :

۱ – دو سیب (دو سیب یک هلو)

۲ – خیام

۳ –  شهاب

در ادامه هم عکس هایی از مسابقه و تیم ها :

تیم خودمون ( حکیم خیام ) به همراه امین محبوبی یکی از استف ها.

DSC_0942

تیم ورودی ۹۲ که دو سوال اون هم با زبان سی حل کردن !

DSC_0946

بخشی از تیم اجرایی و داوری :

DSC_0950

 دکتر نصیری

DSC_0954

یک سلف شات با دکتر دزفولیان

DSC_0960

تو این عکس تقریبا تیم کامل اجرایی هست :

DSC_0964

دکتر منصوری زاده :

DSC_0967

عکسی از دکتر دزفولیان و دکتر نصیری در زمان مسابقه :

988791_750071095004567_1570596738_n (1)

و در آخر هم مهندس عرفان مظفری که همه چیز بود از طراح سوال ، اجرا کننده ، هماهنگ کننده و داور و مربی ما در مسابقات سایت تهران

DSC_0767

۱۰ نظر

 • سلام جناب دلیرانی عزیز
  بنده ترم ۶ مهندسی نرم افزار هستم میخواستم در مسابقات Acm دانشگاهی شرکت کنم لطفا منابع و سایت های مفید را معرفی کنید
  سپاس

  • farhad dalirani

   سلام
   من خودم رو آدم مناسبی برای پاسخ گویی به این سوال نمی بینم چون نتونستم رتبه ی خوبی تو مسابقه های ای سی ام کسب کنم. ( یک سری مشکلات در جلسه ی امتحان، عدم مدیریت زمان و برنامه ریزی خوب در دوران آماده سازی و …) ولی به هر حال یک سری تجربه هست که می گم، ولی پیشنهادم این است که نفرات برتر ای سی ام رو توی اینترنت پیدا کنید و از آن ها سوال بپرسید.
   -یک تیم جمع کن
   – مهم ترین چیزی که فهمیدم این است که یک بیس معقول از الگوریتم و ساختمان داده ها کسب کنید و بعد از آن بروید سوال حل کنید هر چه سوال بیشتر بهتر – از این سایت ها می توانید سوال حل کنید:
   http://codeforces.com
   http://projecteuler.net
   http://topcoder.com
   http://www.spoj.com/problems/classical
   http://acm.timus.ru
   https://a2oj.com

   مخصوصا مسابقه های هفتگی codeforces خیلی خوبه. این سایت ها تعداد زیادی سوال های خوب دارند و بعضی از آن ها دسته بندی و سختی سوال ها را مشخص کرده اند. همین طور بعضی از آن ها امکان مشاهده ی کد دیگران رو هم دارند. که خوندن کد بقیه خیلی نکته ی مهمیه.
   همین طور بعضی هاشون فروم دارند می شه سوال پرسید و با بقیه کاربر ها در مورد سوال ها و غیره صحبت کرد.
   codeforces رو از همه بیشتر دوست دارم چون همه ویژگی های ضروری که تو بالا گفتم رو داره.

   برای یادگیری الگوریتم ها می تونی کتاب هایی مثل CLRS بخونی از فیلم های یوتیوب استفاده کنی – دوره های آنلاین ببینی و …

   ولی چیزی که مهمه اینه که یک بیس معقول بلد باشی کافیه و با حل سوال به درجه ی خیلی خوبی از آمادگی می رسی !

   یک مثال بگم‌: برای بخش گراف خودم ابتدا کتاب CLRS خوندم از اول تا آخر یک نگاهی هم یه یک کتاب خارجی انداختم که مال یکی از محقق های آزمایشگاه AT & T بود. بعد رفتم سوال ها رو حل کردم! بعد متوجه شدم واقعا اون همه وقت و انرژی لازم نبود بذارم و اون همه چیز بخونم ! بیشتر سوال های گراف رو فقط می شد با دونستن DFS و مفهومش حل کرد! 🙂
   نمی گم کتاب نخون و … 🙂 ، منظورم اینه که تو هر چه قدر الگوریتم ها رو بشناسی و ریزبشی ولی تا زمانی که تعداد قابل توجهی سوال حل نکنی هیچ فایده ای نداره!

   سایت رسمی ای سی ام ایران هم :
   acm.blog.ir
   است اینم ویکیش هست که اطلاعات خوبی توش می تونی پیدا کنی :
   http://acmwiki.ir

 • جا داره یادی کنم از تیم خودمون 😀

نظرتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.