معرفی کتاب Programming challenges و پروژه حکیم فردوسی

کتاب programing challenges و حل سوال های آن

کتاب programing challenges و حل سوال های آن

در این پست می خواهم کتاب programing challenges اثر Steven S. Skiena و Miguel A.Revilla  و دوره حل تمرین این کتاب در این سایت را معرفی کنم .

این کتاب مخصوص گیک ها و نرد های برنامه نویسی است همین طور مخصوص افرادی است می خواهند برنامه نویسی  و مفهوم آن را بیشتر یاد بگیرند . پس اگه می خواهید  برنامه نویس خوبی شوید و یا در مسابقات  ACM (ای سی ام) شرکت کنید یا دنبال سوال خوب برای برنامه نویسی هستید یا می خواهید ساعت ها ذهن خود را به چالش بکشید به سراغ این کتاب بیایید.

بریم سر اصل مطلب این کتاب اصلا چیه؟

این کتاب به زبان انگلیسی است و شامل این سر فصل ها است :

۱- getting started

۲-data structures

۳-strings

۴-sorting

۵-arithmetic and algebra

۶-combinatorics

۷-number theory

۸-backtracking

۹-graph traversal

۱۰-graph algorithms

۱۱-dynamic programming

۱۲-grids

۱۳-geometry

۱۴-computational geometry

در هر فصل مطالبی آموزشی در مورد اون مبحث اومده ولی بیشتر در حد جمع بندی است همون طور که خود نویسنده در مقدمه گفته هدفش از نوشتن این کتاب آموزش برنامه نویسی نبوده بلکه هدفش به چالش کشوندن مهارت برنامه نویسی ما و توانایی های مغز ما بوده است.

بعد از هر فصل یک سری سوال آمده که تعداد آن ها متناسب با آن فصل است . نقطه قوت این کتاب هم همین سوال هاست. این سوال ها بسیار با دقت طراحی و انتخاب شده اند بطوری که در هر سوال تعداد زیادی نکته آموزشی مرتبط با آن فصل و سایر فصل ها هست.سوال ها در سه بخش طرح شده اند ۱ – درصد زیادی موفق به حل می شوند ۲-درصد کمی موفق به حل می شوند ۳- درصد حل متوسط است .

سوال ها به گونه ای است که حسابی مغز و فکر شما را درگیر می کند و یکهو می بینید که ۵ ساعت دارید آن سوال  را  حل می کنید حل سوال ها عموما از چند ساعت تا چند روز زمان می برد و بعضی از سوال های این کتاب را هنوز کسی حل نکرده است .این کتاب بهترین منبع برای المپیاد کامپیوتر و acm در دنیا است و بیشتر روی الگوریتم تاکید شده.

این کتاب یک ویژگی مهم دیگر هم دارد و آن سایت uva.onlinejudge.org است .شما می توانید  در این سایت عضو شوید و برنامه هایی را که حل کرده اید را در آن وارد کنید انجین های این سایت به شما می گوید که سوالتان درست است یا نه و همین طور شما را در یک رده بندی با هزاران برنامه نویس در جها ن قرار می دهد و به ما رتبه می دهد.

شما ممکن است فکر کنید سوالتان ۹۹.۹۹% درست است ولی هر چه در سایت UVa  می زنید می گوید غلظ است این هم مربوط به نکات ریز سوال هاست که باید شما به آن توجه کنید حتی شده یک سوال را ۲۳ بار اصلاح کردم و دوباره فرستادم ولی هر بار گفته غلط است .شما باید به یاد داشته باشید که هر بار سایت یو وی ای گفت سوال شما اشتباه است شما یک قدم به موفقیت نزدیک شده اید.

پس اگر یک برنامه نویس یا گیک هستید و قصد این رو دارید که خود را به چالش بکشید نترسید و به سراغ این کتاب بروید برای حل سوال های این کتاب نیاز به دانستن یکی از این زبان های برنامه نویسی است: c, c++ , java ,pascal  .

دوره حل تمرین کتاب Programming challenges در قالب پروژه ” حکیم فردوسی:Programming challenges ”  در وبلاگ open-mind.ir :

سعی می کنم با کمک شما سوال های این کتاب را تا حد توان حل کنم و هر هفته ۱ یا ۲ سوال را در بلاگ قرار دهم. و در این صورت حل سوال های این کتاب را در دسته Programming challenges قرار می دهیم. اگر شما هم علاقه مند به همکاری بودید می توانید سوال هایی را که حل کرده اید و توسط UVa  تایید شده است را برای من بفرستید تا به اسم خودتان در وبلاگ قرار بدهم.

به افتخار حکیم ابوالقاسم فردوسی بزرگ ترین شاعر ایران که فرهنگ و زبان فارسی مدیون آن هستیم ، اسم این دوره را حکیم فردوسی گذاشتیم

Statue_of_Ferdowsi_in_Rome

به امید روزی که همه سوال های این کتاب را با هم حل کنیم.برای اینکه قانون کپی رایت و حق ناشر را حفظ کنم لینک دانلود نگذاشتم ولی یک سرچ کنید کلی پیدا می کنید. 😉

 

در آخر مطلب را با شعری از حکیم فردوسی به پایان می برم :

 

نباشد همی نیک و بد پایدارهمان به که نیکی بود یادگار
دراز است دست فلک بر بدیهمه نیکویی کن اگر بخردی
چو نیکی کنی، نیکی آید برتبدی را بدی باشد اندرخورت
چو نیکی نمایدت کیهان‌خدایتو با هر کسی نیز، نیکی نمای
مکن بد، که بینی به فرجام بدز بد گردد اندر جهان، نام بد
به نیکی بباید تن آراستنکه نیکی نشاید ز کس خواستن
وگر بد کنی، جز بدی ندرویشبی در جهان شادمان نغنوی
نمانیم کین بوم ویران کنندهمی غارت از شهر ایران کنند
نخوانند بر ما کسی آفرینچو ویران بود بوم ایران زمین
دریغ است ایران که ویران شودکنام پلنگان و شیران شود