برنامه نویسی ام خوب نیست! چه کار کنم؟

چطور برنامه نویسی خود را خوب کنیم؟

angry-programer

من به طور میانگین هفته ای ۳-۵ ایمیل  از افراد مختلف دانشجوها و دانش آموزان دریافت می کنم که متن آن تقریبا به صورت  زیر است  و من هم تصمیم گرفتم این متن را بنویسم که از این به بعد لینک بدم:

من مدتی رشته نرم افزار می خونم و به برنامه نویسی علاقه دارم ولی وقتی برنامه می نویسم یک هو گیج می شوم و نمی دونم چکار کنم ، این ترم هم درس های تخصصی دارم و احتیاج دارم برنامه نویسی ام را خوب کنم .چه کنم

راهکارهای تقویت مهارت های برنامه نویسی

خوب اول از همه باید بریم سراغ منشا موضوع و عیب ریشه ای را پیدا کنیم من برای یافتن جواب این موضوع عده ای از دوستان خود را مورد بررسی قرار دادم و به این مشکلات ریشه ای رسیدم:

۱- برنامه نویسی به فکر ، منطق و صبر خیلی ربط داره و بعضی افراد موجود در جامعه آماری من  این ویژگی ها رو نداشتن ، این افراد کلا  در این مورد کاری نمی توانند بکنند مگر اینکه کلا بنیان های فکری خود را عوض کنند.

 

۲- نداشتن تمرین مداوم ، فرض کنید شما مدتی به ورزش بسکتبال روی آورده اید .در ماه های اول از هر ۱۰۰ توپی که به سمت حلقه می اندازید چندتا گل می شود ۱ ،۱۰ ، ۲۰ ؟ مطمئنا به ۱۵ توپ هم نمی رسد. اینجا یک سوال پیش می آید و آن این است که بازیکن ها NBA چطور است که از هر ۱۰۰ توپشان ۹۰ تایشان گل است جواب ساده است آن ها به طور میانگین در روز ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ پرتاب داشته اند.

شما هم دقیقا مثل فرد بسکتبالیست ما هستید  تا روزی چند ساعت به تمرین نپردازید وضع همین است .شما باید بعد از یاد گرفتن هر موضوع جدید در برنامه نویسی تعداد زیادی مثال در مورد آن حل کنید .

 

۳- نداشتن منبع مناسب ، عده ای دیگه ای در جامعه ی آماری من بودند که تمرین و مطالعه می کردند ولی منبع مناسبی نداشتند و این باعث می شد که به عمق مطلب پی نبرند و مطلب را سطحی یاد بگیرند  و همین علتی است که ابتکار را از انسان می گیرد و نمی گذارد به کاربرد های مختلف یک موضوع برسیم.

کتاب های در مورد برنامه نویسی و الگوریتم به زبان فارسی زیاد خوب نیستند ولی تک و توک کتاب های خوبی هم پیدا می شوند اگر کتاب فارسی می خوانید از  دو و سه کتاب مختلف استفاده کنید تا عیب های هم را پوشش دهند. اگر بتوانید کتاب انگلیسی بخوانید که خیلی بهتر است.

فروم های برنامه نویسی مثل stackoverflow.com  از بهترین منابع رفع اشکال هستند که می توانید اشکال های خود توسط هزاران برنامه نویس فعال در آن برطرف کنید.

 

۴- توهم، بعضی ها هم با نوشتن یکی دوتا برنامه و یک پروژه پایان ترم فکر می کنند که دیگه برنامه نویس اند و آخرش هستند! اینجاست که ترمز کشیده می شه!!

 

۵- ارتباط نداشتن ، یکی از بهترین روش ها برای برنامه نویس شدن خوب ارتباط با سایر برنامه نویسان است پس از الان به دنبال دوستان برنامه نویس خود بگردید.

 

۶- ضعف در الگوریتم و طراحی ، الگوریتم و طراحی برنامه ۹۰ درصد برنامه است و قسمت کدنویسی ۱۰ درصد برنامه است پس یک برنامه هم برای تقویت خود در این بخش ها بگذارید.

اگر مورد دیگری هم سراغ دارید بیان کنید تا به مطلب اضافه کنم و یک روش جامع برای خوب کردن برنامه نویسی باهم ارایه دهیم.

 

۷- ضعف در طراحی ساختمان داده : الگوریتم و ساختمان داده در برنامه نویسی خیلی مهم اند و فرق بین یک برنامه نویس حرفه ای و مبتدی را مشخص می کنند ، با استفاده از یک ساختمان داده مناسب می توانید برنامه هایی بسیار سریع تر و کاراتر و با مصرف حافظه بهتر بسازید و زمان پیاده سازی یک پروژه را بسیار کم تر کنید.

 

فرض کنید می خواهید برنامه ای برای مدیریت اعضای یک شرکت بنویسد ، شما می توانید یک آرایه بزرگ ایجاد کنید و اعضا را در آن بریزید و با هزینه زیاد اعضا را در آن درج ، حذف ، جست و جو و … کنید یا یک درخت جست و جوی دو دویی تشکیل دهید و به اندازه مورد نیازتان حافظه اشغال کنید و با سرعت زیاد جست و جو کنید.

 

۸ – بلاگ درست کنید و مرتب در آن بنویسید:  درست کردن یک بلاگ و نوشتن در آن در مورد برنامه هاتون و چیزهای جدیدی که یاد گرفتید خیلی کمک می کنه .هم ذهنتون رو سازمان دهی مجدد می کند و هم فان است و همین طور اشتراک اطلاعات هم هست!

 

۹- کپی نکنید : خیلی چیزها در روی اینترنت هست و خیلی ها به خودشون زحمت نمی دهند بنویسندش و می روند کد رو کپی می کنند! کپی برای برنامه نویس حرفه ای است و برای اینکه وقتش نگیرد. ولی کسی که در ابتدای راه است با کپی کردن فقط مانع یادگیری خود می شود و چه بسا خود را هم گول بزند و فکر کند چیزی بلد است که همان مورد چهار در بالا می شود!

 

۱۰ – روش یادگیریتان را بشناسید : بعضی ها برای یادگیری کلاس می روند ، عده ای دیگر کتاب می خوانند ، بعضی ها هم خود را وسط موقعیت می اندازند و هر چیز را که می بینند نیاز می شود یاد می گیرند و … ، شناختن روش یادگیری که شما را از بحث زده نکند بسیار مهم است!

 

۱۱ – زبان مناسب خود را انتخاب کنید: دها زبان برنامه نویسی متفاوت برای کارهای متفاوت وجود دارد. مثلا شبکه ، بازی ، کار های علمی ، طراحی سایت ، سرور ، اپ موبایل و …. . که اگر زبان مناسب را با توجه به علایقتون انتخاب نکنید مسلما به مشکل بر خواهید خورد!

 

 

اگر مورد دیگر مد نظر دارید در کامنت ها بگویید تا به متن اصلی اضافه کنیم.

۸۲ نظر

 • سلام من زبان سی پلاس پلاس یاد بگیرم بهتره یا پایتون از نظر اسونی

 • سلام مشکلی که من دارم اینه که ذهن الگوریتمیک ندارم میتونید در این مورد پیشنهادی بدین

 • سلام من الاموندم ترم دو ای تی هستم ولی هیچی از ساختمان داده نمیفهمم واقعا موندم به حدی دلم میخواددرسمو ول کنم اگه خواسین کمک کنین به جیمیلم پیام بدین ممنون

  • حامد آهنگری

   سلام. همین که الان این مطلب رو پیدا کردید و دنبال کمک هستید، نشونه خوبی هستش و شاید با یکم تغییر فکر و کمی تلاش بیشتر، بالاخره بعد از همه این تردیدها به موفقیت های بزرگ در همین رشته و زمینه برسید. به آدرس ایمیل شما یک ایمیل ارسال شد. لطفا چک کنید.

 • سلام
  من ۵ساله کارشنای نرم افزار گرفتم یک سال بعداز پایان تحصیلاتم شروع به کار تو آموزشگاه ومدارس غیرانتفاعی کردم چندتا مدرک فنی ومدرک مربیگری فنی دارم اونوقتا htmlخوب آموزش می دادمو کار میکردم یه ذره بامحیطc++یه ذره بامحیطvb ازیه ذره کمتر بامحیط php اشنایی دارم البته icdlهم آموزش می دادم یه ذره فتوشاپم سر درمی آرم باهمه این تفاسیر یه سه سالیه بچه دار شدم وخونه نشین الان دیگه میخوام شروع کنم هدفم هم فقط برنامه نویسیه راستی یادم رفت اونوقتا تقریبا کارای سخت افزارم میکردم تا حدودی قطعات الکتریکی رو خوب میشناسم باهمه اینا اصلا نمی دونم چی کار کنم
  من فکر میکنم اول c++ بعدبرم دنبال c# بعدم phpاین بین گریزی هم به آموخته های htmlوcssم بزنم البته فقط وقتی دخترم خوابه میشه خوند اندازه ۲تا۳ساعت درروزآیا فکرم درسته خواهش میکنم کمکم کنیدآیا تو دوسال آینده جواب میگیرم که بعدش پروپیمون براارشد بخونم زبانمم توی این سه سال ضعیف شد فکر میکنم استفاده از سایتهای خارجی برام سخت باشه البت ۳school سرمیزنم حالا جیکار باید کرد؟

  • farhad dalirani

   خیلیش رو خودم تجربه یا اطلاعاتی ندارم که در موردش نظر بدم ولی زبان سی پلاس پلاس واقعا زبان سختی و یادگیری خوبش طور که بشه پروژه خوب گرفت و پولی خوبی از درآورد خیلی طول می کشه و تو ایران هم تعداد کمی پروژه ی سی پلاس نسبت به سایر پروژه ها هست. ولی یادگیری سی شارپ + دات.نت و یا پی اچ پی + جاوا اسکریپت + سی اس اس + اچ تی ام ال خیلی آسان تره و تعداد پروژهاشون خیلی زیاده و همه نوع پروژه ای با هر سطح سختی هست. تو دو سال هم می شه خیلی کار ها کرد اگر درست و با برنامه ریزی کار کرد. این هایی هم که گفتم یادگیریشون حتما نیاز به استفاده از سایت ها و فروم ها و کتاب های خارجی داره چون منبع های فارسی مناسبی نداریم.

 • سلام من ترم یک کامپیوتر هستم و تو کلاس تعدادی هستن که چهار سال پیش کار کردنو سطح کلاس هیلی بالا میره من گیج میشم.باید چیکار کنم

 • کامران بورنگ

  سلام خدمت دوست عزیز
  منم سایت دارم و خبر دارم چقد سخته تایپ اینهمه مطلب خسته نباشی
  بگذریم
  من وقتی پنجم رو میخوندم رفتم کلاس برنامه نویسی c++ و در حد فلوچارت ویه کم کد نویسی بلدم ولی خیلی کم
  باید ادامه میدادم ولی به دلیل مهاجرتمون به اصفهان مجبور شدم ول کنم
  الان شونزده سالمه و می خوام زبون لیسپ رو یاد بگیرم
  به خاطر هوش مصنوعی
  همه ی اینا یه طرف
  میخواستم بدونم همینطور برم یاد بگیرم یا اول برم چیز دیگه ای هم یاد بگیرم ؟

  موفق باشی

  • farhad dalirani

   لیسپ یادگیریش یک خورده سخته چون فلسفش کلا با زبان هایی مثل سی فرق داره – یادگیریش به صبر و حوصله خوبی نیاز داره ولی واقعا پیاده سازی سریع رو به همراه داره یعنی لازم نیست خیلی درگیر جزییات و تعریف کلاس و … شد – چون داده و کد در لیسپ یکی هست :)) حالا خودت می خونی می فهمی !

   یادگیریش به چیز خاصی نیاز نداره فقط باید با یک سری مفاهیم آشنا باشی مثل توابع بازگشتی که احتمالا بلدی. اگر انگلیسیت بد نیست حتما برای یادگیری از کتاب
   Land of Lisp
   اثر
   Conrad Barski
   استفاده کن.(http://landoflisp.com)

   چون هم خیلی فان توضیح داده و هم مثال ها و تمرین های خوبی داره.

   ولی به نظرم با سی پلاس پلاس هم می شه کار هوش مصنوعی کرد و کلی کتابخانه ی خوب براش هست. بلاگت هم دیدم جالب بود – یعنی هر کس که تو بلاگش خودش بنویسه و کپی پیست نکنه از جاهای دیگه بلاگش خواندنی می شه! منم خیام خیلی دوست دارم!!

 • سلام من به برنامه نویسی اندروید و بازی سازی آن علاقه شدیدی دارم الانم در حد مبتدی بلدم میخواستم ببینم منابع فارسی خوب پیدا میشه یا باید از منابع انگلیسی کمک بگیرم چون میخوام خودم یاد بگیرم با تشکر

  • farhad dalirani

   سلام – کلا دور فارسی خط بکش! من هر دو موردی رو که گفتی زیاد سر رشته ندارم و نمی تونم چیزی بگم ولی توی رشته ی کامپیوتر و زیر شاخه هاش اصلا منبع فارسی درستی نداریم! به جای استفاده از یک باریکه ی آب (فارسی) به خود چشمه (انگلیسی) برو!! مطمینا بیشتر یاد خواهی گرفت مگر اینکه انگلیسیت بسیار بسیار صعیف باشه!

  • پلتفرم فقط دسکتاپ
   مسخره ترین سیستم عامل برای برنامه نویسی Android هست. من از ۹ سالگی با کامپیوتر آشنا شدم تا همین الان که ۱۵ سالم هست.
   من به خودم قول داده ام که فقط برای دسکتاپ برنامه نویسی کنم اگر ++c را یاد بگیرم

 • لطفا اگر مقدور هست فیلم اموزشی هم بگذارید

 • یه تشکر ویژه بابت مطالب مفیدتون.برای شما آرزوی موفقیت دارم.

 • برای بازی سازی چه زبانی مناسبه?الآن من اگه بخوام توی حوزه ی بازی سازی کار کنم باید چکارکنم? میشه لطفا توضیح بدید
  باتشکر

  • فرهاد دلیرانی

   زیاد کار نکردم ولی برای شروع سی شارپ بعدا سی پلاس پلاس

 • سلام وقت بخیر.من تازه شروع به یادگیری زبان برنا مه نویسی بازبان++c کردم .یه کتابی بررنامه نویسی رو به من معرفی کنید که بسیار ساده و قابل درک باشد .(بازبان++c) بسار ممنون از مطالب خوبتون.

  • فرهاد دلیرانی

   سلام تو همین وبسایت یک پست با عنوان کتاب آموزش سی پلاس پلاس ++C هست ، که در آن تعدادی کتاب خوب معرفی کردم

 • سلام وقت بخیر من به برنامه نویسی علاقه مند شدم.رشته ای تحصلیم ارشد اقتصاد گشاورزیه .هیچ زمینه ای راجب برنامه نویسی ندارم با توجه به بازار کار متوجه شدم که باید یاد بگیرمولی نمیدونم از کجا شروع کنم و چه زبانی از برنامه نویسی کار کنم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • فرهاد دلیرانی

   سلام – فعلا شما نباید به زبان برنامه نویسی فکر کنید – اول باید زمینه های موجود را شناسایی کنید و ببینید که در چه زمینه ای می خواهید کار کنید : وب سمت مشتری – وب سرور – شبکه – موبایل – ….
   بعد باید ببینید توی اون زمینه چه چیز باید یاد بگیرید و چه زبان برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد

 • سلام دوست عزیز
  من یک برنامه نویس مبتدی هستم به علت شوقی که به برنامه نویس دارم میخام به کلاس های بیرون برم اماانچنان پولی ندارم که به کلاس ها بدم از اونجای که دانشجو دانشگاه ازاد هستم انچنان اموزشی درباری این درس نمیبینم
  من میخام برنامه نویسی و یاد بگیررم ولی با کتاب به نظرت میشه و اگه لطف کنی اسم کتاب هارو بگی
  چ کتاب های رو باید بخونم چ زبان های رو باید بلد باشم
  مرسییییییییییییییی

  • فرهاد دلیرانی

   همین طور که در متن و کامنت های قبلی گفتم:

   اول برو ببین توی ایران چه پروژه هایی انجام می شه ، بعد تقسیم بندیشون کن وثالا پروژه ی :وب ، هوش مصنوعی ، شبکه ، ….
   برو ببین کدوم رو علاقه داری و یکی انتخاب کن ،
   بعد برو ببین اون حوزه چه دانش علمی و برنامه نویسی می خواد بعد برو سراغش.

   برای برنامه نویسی هم یکی دوتا کتاب خود انگلیسی پیدا کن بخون که خیلی راحت با سرچ توی اینترنت پیدا می کنی ، فقط کتاب خوندن کافی نیست بعد از خوندن کتاب ها باید پروژه هایی که در اون حوزه تعریف می شود را استخراج کنی و برای تمرین انجام دهی

 • فرهاد دلیرانی

  🙂 تشکر

 • با عرض سلام و خسته نباشید!
  خیلی ممونم ک به نظرات بچه ها پاسخ میدهید.
  من دانشجو ترم سه نرم افزار هستم و زبانی ک میخونیم سی پلاس پلاس هستش.ولی چون تا الان حفظ کردم وارد نیستم.چون اولش الگوریتم و فلوچارت رو یادنگرفتم بعدش دارم دیمی کدهارو یاد میگیرم.از شما خواهشم اینه ک راهنماییم کنید تا بدونم ک باید اول الگوریتم و فلوچارت رو یاد بگیرم بعد برم سراغ کتاب سی یا همون از صفر کتاب سی پلاس شروع کنم بخونم تا وارد شم.خیلی متشکرم!

  • فرهاد دلیرانی

   باید هم زمان باشند – جدا از هم یک خورده بی معنی می شه از سایت هایی که بالا برای حل سوال معرفی کرده ام استفاده کن.

 • با سلام خدمت آقای دلیرانی
  برادر جان بنده یک مشکل اساسی دارم اونم اینه که اصلا برنامه نویسی رو درک نمی کنم.یعمی مثلا با خودم فکر میکنم فتوشاپ چطور طراحی شده و چطور این کد می تونه فلان کار رو انجام بده و…. خلاصه اعصابم بهم خورده.لا اینکه ترم ۴ نرم افزارم اما هیچی یعنی واقعا ۰۰۰۰ از برنامه نویسی نمی دونم با اینکه شدیـــــــــــدا به برنامه نویسی علاقه مندم اما متاسفانه کسی نیست که من رو راهنمایی کنه هر کتابی هم که خوندم مثلا نوشته اگه این کد رو وارد کنین می تونین خروجی ۲+۲=۴ رو بگیرید منم درک نکردم یعنی باید هی کد بنویسیم که مثلا ۲+۲=۴ بشه خلاصه خیلی پرتم
  ممنون میشم راهنماییم کنین.یعنی اگه بتونین به لطف خدا مشکلم رو حل کنین تو نمازام دعاتون میکنم زیاد.
  با تشکر برادر کوچیکتون ata72

  • فرهاد دلیرانی

   سلام
   برنامه نویسی یک چیز مفهمومی و تمرینی است که با تمرین و مطالعه به دست می آید و اگر از همین الان شروع کنی دو سال دیگه می تونی کاملا حرفه ای باشی!
   ** برنامه نویسی دوچرخه سواری نیست که توی سه ساعت یاد بگیری !! باید از همان ۲ + ۲ شروع کرد و به سمت چیز های پیچیده تر رفت
   مراحل زیر می تونه مفید باشه اگر عمل کنی.

   اول یک زبان برنامه نویسی انتخاب کن که هم به درد بخوره و هم آسان باشه مانند سی شارپ یا پایتون

   دو بگرد یک کتاب خوب برای آن زبان پیدا کن ، اگر انگلیسی می خونی خوب بهتره اگر نه کتاب فارسی خوب هم کم نیست

   سه از همان اول شروع کن به خواندن و صبر داشته باش ! از همتن اول که قرار نیست فتوشاپ طراحی کنی!!! از فصل اول شروع کن بخون برو جلو ! بعد از هر فصل تمام تمرین هایش و مثال هایش رو پیاده کن و کدش رو بزن ! بعد از این کار متناسب با فصلی که خوندی و مطالبی که یاد گرفتی برای خودت یک دوتا پروژه با درجه ی سختی متافوت طرح کن یا از اینترنت پیدا کن و کدش رو بزن

   چهار برو تو اینترنت بگرد چند فروم برنامه نویسی پیدا کن که اشکال هایت را بپرسی ! اگر انگلیسی در حد کمی بلد باشی کلی فروم خوب مثل استک آور فلو و … می تونی پیدا کنی و مشکلاتت رو بپرسی اگر هم انگلیسیت خوب نیست یکی دو تا فروم فارسی هم هست که اون کیفیت نداره! ولی کار راه انداز است!

   دوست عزیز مراحل بالا برای یادگیری برنامه نویسی کفایت می کنه مهم ترین چیز صبره !! صبر و تلاش ! به این فکر نکن که اولش ۲ + ۲ می زنی ! به اخرش فکر کن که همان ۲ + ۲ به چه چیزهای پیشرفته ای منتهی می شود!

 • سلام با عرض خسته نباشید
  من دانشجوی رشته کامپیوتر (نرم افزار) ورودی بهمن هستم
  ما زبان برنامه نویسی c را میخونیم و استاد هم همین طوری شروع کرده
  به درس دادن وهیچی در مورد از کدوم نرم افزاری که باید استفاده کنم هم نگفته لطفا اگه میشه راهنمایی کنید
  با تشکر .

  • محمد جمالی

   [جزپیات سوال مشخص نیست!]

   از یکی از نرم افزار های زیر استفاده کنید
   eclipse
   qt-creator
   visual studio
   codeblocks

 • باسلام وخسته نباشید یک کمکی میخواستم بکنیین من ترم یک رشته کامپیوتر فنی(نرم افزار)هستم میخواستم یک کتابی چیزی معرفی کنید که بتون برنامه نویسم رو خوب یاد بگیرم مرسی.

 • سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون…
  میخواستم ببینم شما ترجه مقالات را ندارید…من یه مقاله دارم از علی افضلی کوشا مربوط به درس معماری کامپیوتر است …دنبال ترجمش هستم…میشه بهم کمک کنید..
  یک دنیا ممنونتون میشم اگه کمکم کنید….منتطرم

  • من که ترجمه ش رو ندارم!
   ولی اگر ترم ۹۳۲ درس معماری کامپیوتر دارید و خودتون دانشجوی دانشگاه شریف نیستید، من بهتون ویدئو کلاس های درس معماری دانشگاه شریف رو پیشنهاد می کنم که توی طول ترم ببینید و استفاده کنید.

   http://maktabkhooneh.org/course?course=godarzi784

 • ممنون خوب بود

 • یلام خست نباشید
  میخواستم بدونم من این ترم میتونم هم آرایه واشاره گر ها را خوب یاد بگیرم هم در ساختمان داده موفق بشم؟؟؟؟؟؟؟؟
  خیلی استرس این ترم دارم بین دو ترم هم بخاطر یه مشکل نتونسم در آرایه ها واشاره گرها تمرین کنم…….

  • محمد جمالی

   فکر نکنم یاد گرفتن همشون بیشتر از یک هفته زمان بخواد ….

 • سلام من دانشجوی ترم یک رشته ی ای تی هستم و اصلا علاقه ای به برنامه نویسی ندارم راهکار شما چیست؟ ایا تغییر رشته بدهم یا نه؟؟؟ در ضمن من به شبکه خیلی علاقه دارم.

  • محمد جمالی

   این حرف مانند این است که بگویید کشور انگلیس را برای زندگی دوست دارم اما به زبان انگلیسی علاقه ای ندارم !!!
   اما خبر خوب من به شما این است که شبکه در سطح غیر حرفه ای ارتباط کمی با برنامه نویسی دارد و بیشتر بر پایه ی اسکریپت نویسی است.
   شبکه را ادامه دهید …

   اما علاقه ی کم شما به برنامه نویسی یک مانع برای حرفه ای شدن شما است …

 • سلام ..خسته نباشید…من دانشجو ترم ۳نرم افزار هستم ولی بشدت در برنامه نویسی مشکل دارم میشه بهم کمک کنید که چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • فرهاد دلیرانی

   همان طور که در نظرات بالا گفتم هیچ راهی بجز کد زدن و تمرین نیست ! سایر نظرات را بخوان با دوستان یک سری راه حل رو بررسی کرده ایم

 • سلام.خسته نباشید.من رشته نرم افزارم و به رشتم علاقمندم ولی چون نتونستم ترم اول خوب موفق ظاهر بشم اعتماد به نفسم اومده پایین.من حتی میخوام توی مسابقات acmهم انشالا شرکت کنم.اما هنوز توی برنامه نویسی ضعیفم.ریاضی هم خیلی علاقه ندارم.میشه لطفا راهنماییم کنید که چطور ادامه بدم و چطور برنامه نویس حرفه ای بشم؟در طول روز چقدر باید کد بزنم؟ممنون میشم کامل جوابمو بدین

  • فرهاد دلیرانی

   ترم اولت گذشت و رفت پس فکرش رو نکن ، یک پست در سایت نوشته ام به نام آمادگی برای مسابقات ای سی ام ، پیداش و کن و بخونش که در آن یک سری سایت که سوال های برنامه نویسی و الگوریتم دارد را معرفی کرده ام همین طور کتاب برای اس سی ام . یکم از اون سایت ها سوال حل کن ، خودت متوجه می شوی که نقطه ضعفت کجاست ! بعد از اون باید روی نقطه ضعف هایت کار کنی. الان فقط می دونی ضعیفی و دقیق نمی دونی چقدر و کجا ضعیفی!

 • سلام.
  من عاشق رشتمم.نرم افزار میخونم.ولی توی یادگیری ارایه ها مشکل دارم.تو رو خدا کمکم کنین .اوایل توی یادگیری زبانcمشکل داشتم.حالا نوبت ارایه هاست انگار/خیلی دوس دارم منم استادی بشم واسه خودم.هر چند که هنوز اول راهم……

 • سلام.من رشته It هستم و این ترم(۳) برنامه نویسی روشروع کردیم.منبع درسی هم انتشارات پیام نورهس.کتاب برنامه سازی پیشرفته احمد فراهی.من هیچ علاقه ای به این درس ندارم و اصلا سرکلاس متوجه نمیشوم.درکش برایم خیلی دشوار است.چه کنم.؟لطفا راهنمایی کنید؟آیا بهترنیست انصراف بدهم از این رشته؟

  • سلام
   زمانی من به یکی از اساتید خودم گفتم به فلان درس هیچ علاقه ای ندارم! گفت بلد نیستی که علاقه نداری! راست می گفت!
   علاقه به یک موضوع، ناشی از پیدا کردن چیزی در آن موضوع است که به شما هیجان بدهد. برنامه نویسی و خلق چیزهای جدید در دنیا هیجان انگیز ترین چیزی است که من پیدا کرده ام! اگر هیجانی در کلاس و نحوه ارائه استاد درس نمی بینید، پس جدا از کلاس و استاد به دنبال یاد گرفتن برنامه نویسی بروید. از منابع پایه و ساده شروع کنید، یاد بگیرید، تمرین کنید و خلق کنید!
   همین که شما اینجا هستید و سوال پرسیدید نشان می دهد که بی تفاوت نیستید و دنبال یک راه حل هستید! البته با توجه به بازار رو به رشد دنیای تکنولوژی و نیاز شدید همه وجوه دنیای مدرن جدید به برنامه نویسی، بازار داغ است و انصراف و تغییر رشته راه حل شما نیست!

 • مزخرف تر از رشته کامپیوتر ندیدم متاسفانه گرفتارش شدم خفن

  • فرهاد دلیرانی

   متاسفانه پیشنهادی نمی تونم بدم! ولی اگر در این حد که می گید علاقه ندارید رشتتون رو عوض کنید ! اگر عوض نمی کنید رشتتون رو حداقل یک تجدید نظر بکنید و توی رشتتون متخصص بشوید.

 • مکانیک

  سلام و ممنون از شما.
  من دانشجوی ارشد مکانیکم. تا حالا جز او سی پلاس که تو دوره لیسانس فقط پاس کردم با برنامه نویسی کاری نداشتم. اما الان برا پایان نامم یه جورایی بهش احتیاج دارم البته نه به صورتی که شما حرفه ای هستید با نرم افزار متلب و چند تا هم برنامه نوشتم. اما یه سایت میخوام تمرین برنامه نویسی داشه باشه از مبتدی تا پیشرفته که با اون برم جلو(نه برای پایان نامم برا اینکه هم خودم از این که بتونم یه مطلبی رو پیاده سازی کنم لذت میبرم و هم اگه قوی بشم برای آینده رشتمم خوبه)ممنون میشم معرفی کنید.
  البته بدم نمیاد کلا برنامه نویسی بلد باشم چون تو کارهای رباتیکی و کنترل ربات به درد میخوره نه؟
  ولی واقعا درسته بیشتر ما الگوریتم نویسی رو نمیدونیم تا برنامه نویسی برا اون هم سایتی سراغ دارید؟فقط حداقل این سایتها از متوسط باشن تا پیشرفته نه فقط پیشرفته (گفتم که من مثل شما حرفه ای نیستم)
  با تشکر

  • فرهاد دلیرانی

   سلام ، اگر تمرین برنامه نویسی می خواهید شما پیش روی خودتان دو دسته تمرین دارید ۱ – تمرین های مربوط به برنامه نویسس ی و زبانی که می خوانید ، مثلا کار با حلقه ، انواع شرط و … ۲-تمرین های الگوریتم و فکر پشت برنامه.
   اگر در تمرین از نوع اول می خواهید بهترین کار این است یک کتاب مرجع در مورد زبان برنامه نویسی که می خوانید بگیرید و تمام مثال هاشو و تمرین هاشو بزنی ، مثلا می تونی بری توی آمازون کتاب در مورد متلب سرچ کنی و یکی از پرفروش ترین نسخه ها رو انتخاب کنی (پر فروش ترین کتاب در آمازون معمولا بهترین کتاب محسوب می شه).
   اگر از نوع دوم بیشتر تمرین می خوای میتونی از سایت زیر استفاده کنی:
   http://www.usaco.org/

   برید توی این سایت ثبت نام کنید ، کلی سوال الگوریتمی از سطح خیلی آسان تا پیشرفته دارد.
   یاد گیری برنامه نویسی یک راز بیشتر ندارد و آن این است : یک کتاب بردارید و هر چه را گفته و به ذهنتان می آید کد کنید.

   • مکانیک

    ممنون از پاسخ گوییتون.
    و عذر بابات تاخیر در سپاسگذاری.
    فقط یه نکته این جا که از ما ایمیل میخواهید به جای اینکه بنویسد( منتشر نخواهد شد) نوشته( منتظر نخواهد شد.)
    موفق باشید

 • الگوریتم بازگشتی ژوزفوس کسی میتونه راهنماییم کنه خط returnچه جوری کار میکنه؟

 • سلام,من زبان انگلیسی ام خوب است اما متاسفانه ریاضی ام ضعیف است. آیا مشکلی در یادگیری برنامه نویسی ایجاد نمی کند؟ با تشکر

  • فرهاد دلیرانی

   بستگی به فعالیت برنامه نویسی که دارید است ، اگر برنامه نویسی که می کنید با الگوریتم و ساختمان داده های پیشرفته سر و کار دارد و یا کار های آماری و ریاضی هدف برنامه های شما است بله مشکل می خورید ولی اگر برنامه نویسی اپلیکیشن و موبایل یا وب می کنید احتمال اینکه به مشکل بخورید کم است ولی هر چه ریاضی بهتر باشد ساختار مغز برای برنامه نویسی بهبود می یابد و کمک می کند درک بهتری از الگوریتم و کارهایی که می خواهید بکنید داشته باشید و البته کمک می کند کلی از کار ها را با فرمول های ریاضی و کارهای ابتکاری جایگزین کنید

 • سلام خسته نباشید من تو الگوریتم نوشتن مشکل دارم و نمیدونم باید چطوری الگوریتم بنویسم . چطوری میتونم یاد بگیرم ؟

  • فرهاد دلیرانی

   یک راه بیشتر نداره و اون اینه که یک کتاب مربوط به الگوریتم را انتخاب کنید و از اول تا آخر بخوانید و کد تک تک مثال ها و تمرین های آن ها را پیاده سازی کنید

 • سلام دو ماهه ک شروع ب یادگیری سی++ کردم تقریبا سر فصلای مباحث رو یک نگاهی انداختم چند تا کد هم زدم ولی حالا دیگه نمیدونم باید چیکار کنم چی بخونم مباحثم خوب بلد نیستم بعضیارو فقط کلیاتش رو بلدم. واقعا نمیدونم الان باید چه جوری تمرین
  کنم تا برنامه نویسیم خوب ش.

  دوباره باید بشینم سرفصل های مهم رو بخونم ازش تمرین حل کنم ی یک کدبزرگ و جدی تری رو شروع کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام منم مثل تو بودم منکه خودم هرسرفصل رو که می خونم همون روز سعی می کنم واسه خودم سوال طرح کنم اما ساده…یا مثلا یک پروژه رو مدنظر بگیر و هرلحظه که می خونی سعی کن اونارو روی پروژت پیاده کنی من مثلا Visual C++ می خونم و دارام سعی می کنم واسه IE یک Add on بنویسم یا همین C رو واسه یک پروژه مانند StuxNet دارم دونبال می کنم تا بتونم بنویسم
   به اینا سربزن
   http://www.naghoospress.ir/
   http://pendarepars.com/
   کتاب های مفیدی دارن و یک کتابی که اسم نویسندش بایرون اس گاتفرید هست هم عالیه اینو من C خوندم اگه من بجای تو بودم اول سی رو کامل می خوندم بعدا می رفتم دونباله سی پلاس پلاس
   اینم بگم من عقیدم اینه آدم یه دونه زبانه برنامه نویسی بلد باشه اما واقعا برنامه نویس باشه که مجبور نشه کپی کنی از یکی گاهی اوقات…

   • اینم بگم معذرت اگه برنامه نویس تازه هستی برو اول دنباله VB6 یا ۵ که دستوراتو بهتر درک کنی بعد VB.net بیا بعدش برو بقیه رو که خواستی اینم بگم اگه من بجای تو بودم اول مشخص می کردم که می خوام واسه چه دستگاه هایی برنامه نویسی کنم و در چه زمینه که بهتر هدفمو بشناسم و دنبالش کنم
    من دوست دارم به اجازه ی دوستان این سایت خوب و مفید رو معرفی کنم خارجیه و بعضی از کتاباش رایگانه من خودم از ۱۴ سالگی شروع به برنامه کردم الان که ۱۸ سالمه به این نتیجه رسیدم که باید هدف از برنامه نویسیمو مشخص می کردم
    این سایت هم خوبه حتما نگاه کنید
    http://www.it-ebooks.info/

   • merccc az rahnamaee hatoon

  • یداله آقایی

   دوست عزیز
   سلام
   باید مدام تمرین حل کنید
   تا روش الگوریتم ذهنتون ذخیره شود

 • سلام من تورج استواری هستم از تبریز ۱۸ سالمه رشته کامپیوتر هستم ببخشید من برنامه نویسیم خوبه یعنی هرچی توی مدرسه یا برخی برنامه ها توی نظرم میاد ۹۰ درصد یا ۸۰ درصدشو می تونم بنویسم اما توی برنامه نویسی پیشرفته مثلا توی برنامه نویسی با سی یا هر زبانه دیگه که سی دی رام بدونه استفاده از API باز کنیم … نمی تونم برنامه نویسی کنم…!
  باید چیکار کنم؟ برنامه های ساده رو می تونم اما توی این جور چیزا گیر دارم مثلا گزارش گیری یا حالا هر مسئله دیگه که توی کلاس درس می گن یا خارج از کلاس درس اما توی این برنامه نویسی گیر کردم میشه راهنماییم کنید؟ ممنونم
  فکر کنم با کتابخانه های سی و سی پلاس پلاس اطلاعات کامل ندارم واسه اینه یا با برنامه نویسی سخت افزار کامل آشنا نیسم…
  واسه کتاب خانه های سی و سی پلاس پلاس و VB.net کدوم کتاب داخلی یا خارجی رو پیشنهاد می کنید البته بگم زبانم خوبه خارجی هم باشه پایم

  • فرهاد دلیرانی

   سلام ، زبان ها برنامه نویسی امکانات و کتاب خانه های بسیار زیادی دارند و یاد گیری همه ی آن ها کاری بسیار سخت و زمان بر است ، نمی شوند همشون رو با کتاب خواندن یاد گرفت – فرض کنید شما می خواهید برای یک کار خاص برنامه بنویسید اون وقت می روید کتابخانه های مورد نیاز را یاد می گیرید.
   ولی یک برنامه نویس باید حداقل هایی از زبان برنامه نویسی بلد باشه تا بدونه چه ابزاری در دست داره و حداکثر و حداقل چه کار هایی می تونه بکنه در آدرس زیر هم چند کتاب خوب هست بخصوص اولی :
   http://open-mind.ir/?p=646

   • سلام و دورود و تشکّر بابت پاسختون اما مثلا برنامه ای مثل استاکس نت چطوری نوشتن؟ اون برنامه نویس چطوری به اون درک برنامه نویسی رسیده بود؟
    مثلا همون ماکروسافت که API هایی می نویسه یا DLL هایی هستن چطوری برنامه نویس این علمو به دست آورده که می تونه مثلا DLL هایی قوی بنویسه؟
    باید الکترونیک بخونم درسته؟

 • سلام. من رشتم علوم آزمایشگاهی هست و تقریبا ۲ ماهه که زبان جاوا رو شروع کردم و باید بگم که علاقم به برنامه نویسی فوق العاده زیاد هست. من با آقا فرهاد موافقم. برای برنامه نویسی داشتن نگرش سیستمیک یکی از نیازهاست. ولی در مورد هوش چندان مطئمن نیستم چرا که من افراد زیادی رو میشناسم که هوش چندانی ندارند یا لااقل میشه گفت که معمولی هستند ولی یک برنامه نویس حرفه ای و موفق هستند. دلیلشم که ازشون میپرسی میگن که اولش سخت بود. بعد از یه مدتی دیگه میاد دستت که چجوری الگوریتم ها رو تعیین کنی.این برمیگرده به عامل دومی که نوشتید منظورم همون تکرار و تمرینه. آقا فرهاد به نظر من ضعف در الگوریتم رو باید اول از همه مینوشتین. چون واقعا اولویت بالاتری نسبت به سایر عاملها داشت. با تشکر از وقتی که برای خوندن گذاشتید. با تشکر…

  • فرهاد دلیرانی

   سروش تشکر می کنم از نظر خوبت ، با همه ی نکاتی که گفتی موافقم.

  • فرهاد دلیرانی

   هوش حذف کردم، بجاش طراحی ساختمان داده رو قرار دادم

 • سلام
  من زبان سی رو یاد گرفتم اما تصمیم گرفتم ویژوال بیسیک رو هم یادبگیرم بعدش یکی از دبیرامون سی پلاس پلاس رو بهم پیشنهاد داد حالا نمیدونم سی پلاس پلاس یاد بگیرم یا ویژوال بیسیک. لطفا کمکم کنید این دو زبان چه فرقهایی دارند؟کدومش بهتره؟کاربردهاشون؟

  • فرهاد دلیرانی

   هر کدوم برای یک کاری است و شباهت ها و تفاوت های زیادی دارند ، ولی بهتره از اینترنت و ویکی پدیا برای پیدا کردن تفاوت ها استفاده کنی
   .ولی از اونجایی که سی بلدی خیلی خیلی بهتره سی شارپ یاد بگیری !

 • سلام.برای برنامه نویس شدن از کجا شروع کنم.رشته ام نرم افزاره.کتاب و آموزشگاه و…..هرچی بگید حتما انجام میدم.

  • فرهاد دلیرانی

   مهمترین کار شروع کردن است ، ابتدا هدف خود را از برنامه نویس شدن تعیین کنید و ببینید از برنامه نویسی چه می خواهید و در آینده در چه زمینه ای می خواهید کار کنید ، بعد متناسب با انتخاب هاتون زبان برنامه نویسی انتخاب کنید و بعد فقط شروع کنید اگر به کار علاقه داشته باشید مراحل بعدب خودش می آید.

 • سلام من به برنامه نویسی علاقه دارم ولی وقتی حلقه ها تو در تو رو مینویسه استاد اصن نمیفهمم چیکار کنم؟

  • فرهاد دلیرانی

   منظورتون رو نفهمیدم .چی نفهمیدید ؟ دقیق تر بیان کنید.

  • Soheil Appear

   سلام.دوست عزیز از هر چیزی که میترسی به قلبش بزن.یعنی اگر مثلا از ایجاد یک شکل با حلقه های تو در تو یا Bubble sort میترسی اول کدت بررسی کن و چند بار از روش بنویس..مطمئن باش با تمرین ترست از بین میره.

 • mohammad-zero

  تشکر از مطلب خوبتون کاشکی گام عدم علاقه هم اضاه می کردید

 • ۱۰ks
  it was 2 close to reality i’ve seen this before u’re right
  u have written good factors but not complete

نظرتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.