برنامه تجزیه اعداد به عوامل اول

برنامه تجزیه اعداد به عوامل اول، یک عدد را می گیرد و به عوامل اول تجزیه می کند. با ما همراه باشید تا آموزش آن را ببینیم.

 

کد برنامه تجزیه اعداد به عوامل اول به زبان سی پلاس پلاس

برنامه تجزیه اعداد به عوامل اول، یک عدد را می گیرد و به عوامل اول تجزیه می کند. درست است این برنامه آسان است ولی برای خیلی ها که به سایت اوپن مایند سر می زنند برنامه خوب و آموزنده ای است ،در این قطعه کد تابع اعداد اول هم قرار دارد.

 

الگوریتم تجزیه اعداد به عوامل اول

الگوریتم کار به این صورت است : سوال گفته عدد را به عوامل اولش تجزیه کنیم مثلا اگر ۲۴ را به عوامل اول تجزیه کنیم به شکل زیر در می آید:

۲۴ = (۲ ^ ۳) * (۳ ^ ۱)

برای این کار من یک تابع نوشته ام که اعداد اول را تشخیص می دهد و می گوید یک عدد اول هست یا نه .یک تابع دیگر هم به اسم counter نوشته ام که حساب می کند یک عدد اول چند بار در یک عدد رخ داده است که این کار را با تقسیم کردن متوالی انجام می دهد.

 

بررسی یک مثال

مثلا می خواهیم ببینیم در ۲۴ چند تا دو داریم مرتب ۲۴ را تقسیم بر دو می کنیم تا زمانی که دیگر نتوانیم تقسیم کنیم ۲۴ تقسیم بر دو می شود ۱۲ – دوازده تقسیم بر دو می شود ۶ و شش تقسیم بر دو می شود ۳ و دیگر سه را نمی توان تقسیم بر دو کرد ، چند بار تقسیم کردیم ؟ ۳ بار توانستیم تقسیم کنیم پس در ۲۴ سه تا ضرب در دو داریم!

در بدنه ی اصلی برنامه هم تمام عداد اول کوچک تر مساوی عدد مورد نظرمان را پیدا کرده ام و حساب کرده ام هر کدام چند بار تکرار شده است و آن را چاپ کرده ام!

 

کد برنامه تجزیه اعداد به عوامل اول

در ادامه کد پیاده سازی الگوریتم تجزیه اعداد به عوامل اول را می بینید که در زبان سی پیاده سازی شده است.

 

 

۴ نظر

  • سلام من باید یه برنامه بنویسم که عدد رو تجزیه کنه به عوامل اولش. ولی هنوز خیلی برنامه نویسی نخوندم این برنامه ای که شما نوشتید خیلی پیچیده است.
    میشه کمکم کنید این برنامه روبنویسم؟؟ خیلی شدید به کمک احتیاج دارم

  • برنامه ای که این کدها رو توش قرار بدیم چیه؟ لطفا سریع تر جواب بدید. مهمه

    • فرهاد دلیرانی

      منظورت اگر محیط برنامه نویسی هستش، اسم محیط برنامه نویسی اش Code::blocks است.

نظرتان را برای ما بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.