کتاب آموزش سی پلاس پلاس ++C

c++bookss

بعد از دریافت ایمیل های زیادی که خواسته شده بود کتاب برای یاد گیری سی پلاس پلاس معرفی کنم  تصمیم گرفتم که یک پست در این مورد بنویسم .

کتاب های پارسی  و انگلیسی زیادی در مورد ++C است که انتخاب رو برای آدم سخت می کند ، ما در این پست تعدادی از معروف ترین ها رو معرفی می کنیم:

 

Object-Oriented Programming in C++ :

c++

این کتاب اثر Robert Lafore و مال اتشارات SAMS است ، به شخصه می تونم بگم یکی از بهترین کتاب های سی پلاس پلاسی است که دیده ام .انگلیسی این کتاب خیلی روانه و به اصطلاح اینترنشنال است ،حتی کسی هم که از انگلیسی چیز کمی می داند می تواند به راحتی از آن استفاده کند .این کتاب تقریبا ۱۰۰۰ صفحه است و بیشتر به زبان سی پلاس پلاس پرداخته و سعی کمی در وارد کردن الگوریتم به آموزش هاش داشته و تمرین های زیاد قوی نداره ولی برای کسی که می خواد کتاب انگلیسی بخونه و انگلیسیش زیاد خوب نیست می تونه انتخاب خیلی خوبی باشه .این کتاب مفاهیم شی گرایی خیلی خوب توضیح داده و از تصاویر خوبی برای آموزش استفاده کرده .البته آموزش UML  این کتاب رو نباید فراموش کرد. بدی این کتاب هم اینه که به سی پلاس پلاس جدید نپرداخته ! البته شاید ویرایش جدید این کتاب آمده باشد که من ازش اطلاع ندارم.

C++ How To Program :

C++-ditel

این کتاب اثر برادران  Deitel  است که در بسیاری از دانشگاه های ایران به عنوان کتاب مرجع درس داده می شه که خیلی مفصل به آموزش سی پلاس پلاس پرداخته و علاوه بر آموزش زبان برنامه نویسی ++C  کمی هم به سراغ روش های برنامه سازی در حین درس دادن رفته .توضیحات این کتاب خیلی طولانی و کامل است اگر حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارید پیشنهاد نمی کنم !! . یکی از مهم ترین نقاط قوت این کتاب می شه به تمرین های خوب آخر هر فصل اشاره کرد.یادم رفت تعداد ضفحات رو بگم ،این کتاب هم حدود ۱۳۰۰ صفحه است. بدی این کتاب اینه خیلی خیلی بحث را آرام پیش برده است و برای کسی که یک آشنایی مقدماتی با برنامه سازی و برنامه نویسی دارد زیاد مناسب نیست و خسته کننده است. ورژن آخرش رو ندیدم ولی سی پلاس پلاس یازده و چهارده رو پوشش نداده بود.

C++ the complete reference :

c++-complit refrence

این کتاب اثر Herbert Schildt  است که حدود ۱۰۵۰ صفحه است.همین طور از  اسمش معلوم است رفرنس کامل است و تقریبا جایی از سی پلاس پلاس نیست که نگفته باشد .انگلیسی این کتاب هم خیلی روان است و به ترتیب خیلی خوبی سر فصل ها رو چیده و همین طور بین روش های جدید و قدیمی در سی پلاس پلاس ارتباط خوبی برقرار کرده.تمرین های این کتاب متوسط است نه خیلی خوبه نه بد.این کتاب فروش خیلی زیادی در جهان داره.

  C++ Game Programming :

game-programming

این کتاب اثر Michael Dawson  است و حدود ۳۵۰ صفحه است . انگلیسیش نسبتا آسان است . این کتاب سبک خیلی خاصی در آموزش مختصر و مفید سی پلاس پلاس دارد.این کتاب ++c  را در حین ساختن بازی هایی بسیار جذاب و ساده آموزش داده که خیلی خواندن کتاب رو لذت بخش می کنه.

 

 Professional C++:

Professional c++

این کتاب برای افرادی است که یک آشنایی مقدماتی با سی پلاس پلاس دارند! و فقط برای افرادی مناسبه که می خواهند سی پلاس پلاس را حرفه ای یاد بگیرند.

این کتاب جز معدود کتاب هایی است که سی پلاس پلاس یازده را درس داده است و بسیار پیشنهاد می شود.

C++ Primer Plus

C++ primer plus

 

با این کتاب تازه آشنا شدم و همه اش را هنوز نخوانده ام ولی کتاب خوبیه و خوبیش اینه که سی پلاس پلاس

یازده رو پوشش داده  و همین طور خیلی کامل است بیش از هزار و چهارصد صفحه است و خیلی خوب به مفاهیم پشت سی پلاس پلاس پرداخته است و صرفا سینتکس زبان را نگفته !

 

 

کتابی را انتخاب کنید که به آخرین ورژن های یک زبان پرداخته باشد – تقریبا سی پلاس پلاس های جدید از نظر مفهوم و کار کرد شباهتی به سی پلاس پلاس های قدیمی ندارند و بجز هدر دادن وقت چیزی در پی ندارند زیرا کاربردی ندارند.

بهتره به کتاب های معرفی شده نگاهی بیاندازید و چیزی که با سلیقتون تطابق داره انتخاب کنید.

Digg This
Reddit This
Stumble Now!
Buzz This
Vote on DZone
Share on Facebook
Bookmark this on Delicious
Kick It on DotNetKicks.com
Shout it
Share on LinkedIn
Bookmark this on Technorati
Post on Twitter
Google Buzz (aka. Google Reader)

۳۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *